Jak najít odvahu k životní změně, jak se umět rozhodnout?

12. 07. 2019 11:31:38
Stojíte před rozhodnutím a stále se motáte v kruhu bez jednoznačné odpovědi? Nacházíte se v situaci, kterou nevíte, jak vyřešit?

Nacházíte se v situaci, která je pro vás velmi důležitá a jste si vědomi jejího dopadu na váš dosavadní život, či život ostatních? Stále dokola zvažujete možnosti, ale jednoznačné přesvědčení nepřichází?

Co a jak vám v takové situaci může pomoci?

Existuje mnoho různých pohledů a metod. Jisté však je, že tím zásadním článkem jste pouze vy. Pouze vy můžete dojít ke svému osobnímu a svobodnému rozhodnutí. A proto je nejdůležitější pohlédnout především na sebe samé.

Přijměte 100% odpovědnost za svůj život

Co konkrétně to znamená? Uvědomit si, že nikdo a nic nenese odpovědnost za to, jak se právě v tuto chvíli cítíme. To, jak se právě teď cítíme je pouze výsledkem všech našich rozhodnutí, která jsme učinili v minulosti. Stejně tak se rozhodujeme právě TEĎ, o tom, kam se bude náš život dál ubírat. Právě teď máme jedinečnou příležitost tvořit svou budoucnost. V každý okamžik můžeme dělat taková rozhodnutí, která směrují náš život přesně tak, jak jej chceme žít. Nic z toho, co činíme, není špatně. Naopak vše je správně, je-li to v souladu s naším vnitřním přesvědčením.

Neobviňujte sebe ani své okolí

Nejjednodušším způsobem, jak si usnadnit „nepohodlnou“ životní situaci, je obvinit druhého za to, že se necítíme dobře. Takové obvinění nám dává pocit, že za tento stav nejsme nijak zodpovědní, a tak nemusíme ani nic dělat. Tímto jsme se však rozhodli, že budeme trpět a stavíme se do role oběti. A jak se chová trpící člověk? Trpící člověk se svým okolím a současným děním zápasí, obviňuje a stěžuje si. Pokud se nacházíme v situaci, v které se necítíme dobře, můžeme se vždy rozhodnout, jak s tímto stavem naložíme. Můžeme se rozhodnout, že budeme trpět. Můžeme se rozhodnout začít s touto událostí pracovat tak, aby vše zapadalo mezi naše životní hodnoty a cítili jsme se dobře. Anebo se můžeme rozhodnout takový stav opustit-odejit, kdy takové jednání může vyznít jako prohra, ale velmi často to může být opravdu jediné řešení v zájmu našeho osobního rozvoje.

Uvědomte si své životní hodnoty

Kdo by chtěl být dobrovolně v roli oběti? Je spousta lidí, kteří se z nedostatku sebevědomí rozhodnou raději pro tuto roli, než aby se vzniklou situací pracovali. Abychom mohli se situací pracovat je třeba, znát své životní hodnoty. Jen člověk, který si je vědom svých životních hodnot a jeho žebříčku, o sobě může tvrdit, že ví, kdo je. Dokud nebudeme znát konkrétně naše životní hodnoty je velmi obtížné se rozhodovat o řešení tak, abychom mohli být sami sebou. Abychom mohli být sami sebou, je třeba si nejprve uvědomit, KDO JSME. Jaké jsou naše životní hodnoty?

Zaměřte se na své silné stránky

Soustředění pozornosti na své silné stránky bezesporu ovlivňuje naše sebevědomí. Ačkoliv málo kdo z nás byl od dětství nasměrován k posilování svých silných stránek. Bohužel právě naopak „zaměř se na to, co Ti nejde, ať jsi v tom lepší“, .... Sebevědomí, které je ruku v ruce spojeno s naší sebehodnotou, je však jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňuje rozhodování o naší „lepší budoucnosti“. Sebehodnota není nic jiného než uvědomování si sebe sama. Pokud si uvědomíme vlastní sebehodnotu víme, kdo jsme, co chceme a ve svých rozhodnutích se nenecháme ovlivnit strachem z budoucnosti. Může se stát, že jsme v budování našeho sebevědomí na začátku. Každý má jiné startovací podmínky. Začněme tedy tím, že se zaměříme na své silné stránky. Chvalme se za to, co se nám podařilo (i vstát ráno z postele, je důvod k pochvale). Chvalme se i za zdánlivé drobnosti, protože to, co je pro nás maličkostí, nebo samozřejmostí, může být pro druhého nepředstavitelné. Buďme vděční za to, kdo jsme, co máme a čeho všeho jsme v životě dosáhli. Buďme vděční za to, že máme příležitost svůj život utvářet, dle svých představ.

Budeme-li znát svou osobní hodnotu, přestaneme se podceňovat a naše odhodlání nebude ovlivněno strachem. K uvědomění si své vlastní hodnoty je klíčové ztotožnit se a osvojit si předchozí body. Tedy přijmout za svůj život 100% odpovědnost, neobviňovat sebe ani své okolí, uvědomit si své životní hodnoty a zaměřit se na své silné stránky.

Chceme-li vystoupit ze své „komfortní zóny“, rozhodovat se o životních změnách svobodně a vědomě, pohleďme především na sebe samé. Dopřejme si svůj čas pro nalezení odpovědi na otázku, KDO JSEM. Budeme-li si vědomi toho, kdo jsme, budeme přesně vědět, jaký krok je pro nás ten správný. Každý takový krok činíme vždy tak, jak nejlépe v danou chvíli umíme, a tak je to naprosto v pořádku. Chyby, či špatná rozhodnutí neexistují, vždy si odnášíme cenné zkušenosti a ponaučení, která nás učí lépe zvládnout ta následující. Každou takovou situaci tedy vnímejme jako „moudrého učitele“, který je s námi, nikoli proti nám, ačkoliv se to v danou chvíli muže jevit opačně.

Každé rozhodnutí dělejme tak, abychom se nikdy nebáli ohlédnout a žili život přesně takový, jaký chceme.

Autor: Petra Krýdová | pátek 12.7.2019 11:31 | karma článku: 25.78 | přečteno: 3060x

Další články blogera

Petra Krýdová

Jak si myšlenkami tvoříme, nebo boříme život!

Zdroj tzv. pocitu štěstí si každý z nás nese sám v sobě. Ke svému osobnímu pocitu štěstí nepotřebujeme nic jiného než MOZEK, SRDCE a TĚLO.

28.5.2019 v 14:22 | Karma článku: 26.93 | Přečteno: 4563 | Diskuse

Petra Krýdová

Odhalte největší spouštěče vašich nemocí, ale i způsob, jak svůj zdravotní stav zlepšit

Mějte se rádi, nepotlačujte emoce, vyhýbejte se stresu, nevytvářejte si zlozvyky, dbejte na zdravý životní styl. Toto je pouze výčet z mnoha rad, které nás jakožto „správce“ našeho těla mají vést k pevnému zdraví.

16.5.2019 v 10:04 | Karma článku: 29.32 | Přečteno: 3624 | Diskuse

Petra Krýdová

"KDYBY" jako berla vytvářející náš obětní příběh. Týká se i vás?

KDYBY použité jako berla vytváří náš obětní příběh, kterým obhajujeme naši přítomnost a nevědomě vytváříme naši budoucnost. Naučme se být v přítomném okamžiku, ten jediný vytváří naši budoucnost.

9.5.2019 v 12:11 | Karma článku: 21.97 | Přečteno: 747 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Panna Maria, Matka boží, patronka a ochranitelka všech parchantů

Ortodoxní Židé a hlavně muslimové svobodné matky většinou kamenují. To křesťané jsou, dlužno říct, přece jen o poznání benevolentnější

22.7.2019 v 17:37 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Paroubek

Nenadávejte na naše nemocnice

Stěžujete si, nebo dokonce nadáváte na naše nemocnice? Nedělejte to. Svou nespokojenost vztahujte vždy ke konkrétním lidem a ne k nemocnicím, kde ti lidé pracují.

22.7.2019 v 17:11 | Karma článku: 12.09 | Přečteno: 325 | Diskuse

Jarka Jarvis

Byla jedna babka

Já jsem ji sice neznala, ale prý prodávala jabka. A určitě měla dobrý byznys, protože spousta lidí věří, že jedno jablko denně dokáže divy. Mimo jiné nás i zkrásní, a navíc přivede na mizinu doktory, ánžto je nebudeme potřebovat.

22.7.2019 v 16:00 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 186 | Diskuse

František Skopal

Zázrak! Jak dosáhnout materializace myšlenky?

Naše mysl představuje potenciál, který je při jeho efektivním využití schopný celkem reálně ovlivňovat fyzické a materiální dění kolem nás.

22.7.2019 v 14:55 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 143 | Diskuse

Renata Šindelářová

Můj život s vlčí smečkou

Můj život s vlčí smečkou je podtitul knihy VLČÍ STOPY české autorky žijící v zahraničí, Tanji Askani. Tato původem ostravská zootechnička žije v Německu, kde v prostředí Wildparku pečuje o skupinu vlků. Pozoruje a sžívá se s vlky

22.7.2019 v 11:48 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 175 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 27.34 Průměrná čtenost 2592

Ráda trávím čas s lidmi, kteří toho chtějí od života víc, kteří chtějí poznat sami sebe a chtějí ve svém životě změnu. Přeji každému z vás, abyste našli svou vnitřní sílu, svůj jedinečný potenciál a žili život s vášní !

Najdete na iDNES.cz